ETKİNLİK
Bursa ‘Türk Dünyası’nın da başkenti olacak
ETKİNLİK

Başkan Altepe: “Bursa ‘Türk Dünyası’nın da başkenti olacak”
– Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen ‘Türk Dünyası Spor Oyunları Şöleni’nin önemini vurgulayarak, tarih başkenti Bursa’nın ‘Türk Dünyası’nın da başkenti olacağını söyledi.

– Başkan Altepe, bu yıl Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Keles Kocayayla’da ilki gerçekleştirilen ‘Türk Dünyası Spor Oyunları Şöleni’nin gelecek yıllarda da devam etmesini hedeflediklerini belirtti.

BURSA – Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’da bir ilke imza atılarak gerçekleştirilen ‘Türk Dünyası Spor Oyunları Şöleni’ne katıldı, coşkulu anların yaşandığı programın birlik ve beraberlik mesajı verdiğini kaydetti. Başkan Altepe, tarih başkenti Bursa’nın ‘Türk Dünyası’nın da başkenti olacağını söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu’nun organizasyonuyla Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen ‘Türk Dünyası Spor Oyunları Şöleni’, coşkulu anlara imza attı. Bursa’nın Keles İlçesi’ndeki tarihi Kocayayla’da gerçekleştirilen ‘Türk Dünyası Spor Oyunları Şöleni’nde, 5000 yıllık geçmişe sahip tarihi spor oyunları sergilenirken, vatandaşlar da coşkulu organizasyona yoğun ilgi gösterdi. Kocayayla’da 16 Türk Devleti’ni temsilen çadırlar kuruldu, Türk Devletleri’nin geleneksel kültürleri gözler önüne serildi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kentte yine bir ilke imza atılarak gerçekleştirilen; Kırgız, Özbek, Türkmen, Moğol, Afgan, Kazak, Tatar ve Bursalı sporcuların yeteneklerini sergilediği spor şölenini ilgiyle izledi. Kocayayla’da kurulan çadırları tek tek gezen Başkan Altepe, “Keles Kocayayla’da ilki gerçekleştirilen ‘Türk Dünyası Spor Oyunları Şöleni’, sultanlar şehri Bursa’da Türk kültürünün en güzel şekilde yaşatıldığını gösteren bir organizasyon oldu. Dünya tarihinde önemli yer bulan ecdat yadigarı sporlar ve zeka oyunları bugün burada yaşatılıyor. Bu sporları geliştirmeyi, ‘Tarih başkenti Bursa’yı Türk Dünyası’nın da başkenti yapmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

Başkan Altepe, Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla Türk kültürünün 60’ı aşkın el sanatının yeniden değerine kavuştuğunu hatırlatarak, “Ecdadımızın zinde kalmak için yaptığı sporları da yaşatmak ve gelecek nesillere tanıtıp, ilerletmek görevimizdir. Bu yıl ilki düzenlenen etkinliğin daha da geliştirilerek gelecek yıllarda da devam ettirilmesini hedefliyoruz” dedi.

Başkan Altepe, organizasyonda yapılan güreşlerde başarılı olan sporculara ödüllerini de verdi. Programda ecdadın yüzlerce yıl barış ve savaş dönemlerinde zinde kalmak için oynadıkları spor oyunlarıyla mangala (köçürme), dokuz taş, satranç, alış (kemik) atma gibi stratejik akıl oyunlardan örnekler sunuluyor. Şölende dört nala giden at üzerinde oğlak kapma oyunu olarak bilinen Kök Börü Oyunu, Kuşak, Aba ve Moğol güreşleri, Bilek güreşi, Bilek çekme, Çubuk çekme (Ağaç güreşi) güreşleri, Rahvan Biniciliği, Atlı Güreş, At üzerinde akrobasi, Atlı okçuluk, Ok atma, mızrak atma, kılıç oyunu, cirit oyunu gibi spor oyunlarının yanı sıra ip çekme, çelik-çomak gibi eğlenceli oyunlar da sergileniyor.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

T.C KELES BELEDİYESİ © TÜM HAKLARI SAKLIDIR. ADRES: CUMA MAHALLESİ ATATÜRK CADDESİ PK:16740 BURSA / KELES